fbpx

Jak dobrze wybrać pakiety OC

z Brak komentarzy

Pierwszą myślą po zorientowaniu się, że wkrótce skończy nam się ubezpieczenie auta jest chęć uniknięcia zbędnych kosztów przy wykupowaniu ochrony na następny rok. Bardzo słusznie.

Żeby to zrobić należy porównać oferty cenowe różnych towarzystw. Czy takie podejście jest rzeczywiście skuteczne?

Tak. Jeśli zależy nam na absolutnie podstawowych wariantach. Bez opcji dodatkowych, nawet typu NNW czy assistance. Za te, które podczas kolizji są bardzo istotne często należy dodatkowo zapłacić. Na szczęście są to zazwyczaj niewielkie opłaty.

Jednak przed ostateczną decyzją i wyborze firmy warto porównać zakresu ochrony w tych umowach dodatkowych. Nieraz są one symboliczne i mogą nie wystarczyć na drodze, podczas stłuczki. Oczywiście im większa ochrona, tym większa cena.

Dla ułatwienia Ci dokonania dobrego wyboru, zrobiłam listę najczęściej kupowanych umów dodatkowych z opisem ich działania i zakresem na jaki powinieneś zwrócić uwagę.

 

Pakiet OC + AC

ten rodzaj umowy jest wybierany najczęściej przy bardziej wartościowych samochodach. AC zapewnia ochronę nawet wtedy, kiedy Ty jesteś sprawcą wypadku. Dzięki niemu w takiej sytuacji nie musisz pokrywać kosztów naprawy auta ze swojej kieszeni. Oprócz tego uzyskujemy pieniądze w przypadku kradzieży auta lub zniszczenia go poprzez działanie żywiołów np. Silny wiatr.

Na co zwrócić uwagę : czy istnieje zapis o twoim udziale w ponoszeniu kosztów (udział własny). Takie rozwiązanie może mieć miejsce przy wyborze niepełnego pakietu.
Jakie szkody obejmuje ubezpieczenie jeśli wybieramy pomniejszony pakiet.

 

Pakiet OC + Assistance

może okazać się bardzo pomocne. W przypadku awarii na drodze kierowca może zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i poprosić np. O lawetę lub dowóz paliwa. Na infolinii można też otrzymać merytoryczną wiedzę np. jak wypisać protokół wypadku, informacje medyczne czy prawne.

To na co należy zwrócić uwagę, to limity kilometrów. Jest to ważne przy pomocy technicznej. Często odległość od miejsca zdarzenia do warsztatu jest zależna od wariantu, który wybieramy podczas podpisywania umowy. Przy najtańszych rozwiązaniach może być ona mocno ograniczona. Wtedy za holowanie będziemy musieli częściowo lub w całości płacić ze swojej kieszeni.

Aby odpowiednio do swoich potrzeb dobrać pakiet assistance należy dokładnie zapoznać się z zakresami poszczególnych opcji. Zastanowić się co tak naprawdę jest potrzebne w dużym stopniu a co może być ograniczone.

Dobrym przykładem są tutaj osoby, które często podróżują po Polsce lub świecie w porównaniu do tych, którzy najczęściej poruszają się w obrębie 2-3 województw. Ci pierwsi z pewnością powinni wykupić ubezpieczenie, które zapewni im największe możliwe limity kilometrów i będzie miało rozbudowaną odpowiedzialność terytorialną na inne kraje. Ci drudzy mogą wybrać tańszą opcję. Po co przepłacać.

 

Pakiet OC + NNW

jest to 3. najpopularniejsza umowa dodatkowa. Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W tym przypadku odszkodowanie jest wypłacane za procent uszczerbku lub śmierć kierowcy i pasażerów auta.

Wysokość wypłaty jest zależna od wysokości sumy ubezpieczenia zawartej w umowie. Dlatego dopilnowanie odpowiedniej wysokości SU jest bardzo ważne. Przykładowo: jeśli polisa wykupiona jest na 30 000 SU to za 1 % uszczerbku otrzymamy 300 zł.

Ten rodzaj umowy dodatkowej zazwyczaj nie wiąże się z dużą dopłatą, a jest, w mojej ocenie, bardzo pożyteczny.

 

Podsumowanie

 

Istnieje możliwość dokupienia jeszcze innych dodatków do polisy. Takich jak ochrona szyb czy opon. Pytanie jednak brzmi, czy warto ? Jeżeli zależy nam na dobrej polisie, na której nie przepłacimy i która faktycznie pomoże nam w trudnej sytuacji, myślę że te rodzaje umów będą wystarczające i jednocześnie niezbędne.

Oczywiście istotne jest aby ich zakres był dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dlatego przed ostateczną decyzją warto albo dokładnie sprawdzić ich zakresy, albo poprosić swojego agenta o ich porównanie. Dobrze też jest powiedzieć konsultantowi na czym najbardziej nam zależy i gdzie/ w jaki sposób auto będzie użytkowane. Jest to niezbędne, aby odpowiednio dobrał on polisę do naszych potrzeb.

Podziel się:
Obserwuj Wiktoria Więcek:

Lubię dzielić się moją wiedzą ze świata finansów i poznawać nowe, fascynujące zagadnienia. Codziennie staram dowiedzieć się czegoś nowego, aby tę wiedzę wykorzystać, a później przekazać dalej.

Zostaw opinię