Czy warto kupić ubezpieczenie na życie

z Brak komentarzy

Podsumowanie : Wiele osób zastanawia się czy warto kupić ubezpieczenie na życie. Odpowiedź na to pytanie jest jedna i brzmi ”To zależy”. W zależności od tego w jakiej sytuacji życiowej się znajdujesz potrzebujesz innej ochrony

 

 

Historia Edwarda i Agaty

 

Jak każdego dnia Edward wstał rano i zaparzył sobie kawę po czym zjadł śniadanie uszykowane przez swoją żonę. Poszedł do pracy, którą średnio lubił, ale dużo w niej zarabiał. Musiał przecież utrzymać 5-osobową rodzinę. Dzień zwyczajnie mijał. Już wracał do domu, po drodze wstąpił do sklepu. Trzy kroki brakowały aby wszedł z pasów na chodnik... W tym momencie potrącił go samochód.

Edward nie wiedział co się dzieję. To był szok !  Wszystko działo się tak szybko, nagle znalazł się na jezdni. W głowie miał helikopter, a wokół widział tylko pełno krwi, po chwili stracił przytomność. Sytuacja wyglądała naprawdę poważnie. Mężczyzna został przewieziony karetką do szpitala.

Tam okazało się, że natychmiast musi przejść operację… Niestety pacjenta nie udało się uratować. Zostawił żonę i trójkę dzieci.

Agata, żona Edwarda była załamana. Nie wiedziała, jak ma to powiedzieć swoim trzem córkom. Prawdziwy dramat zaczął się wtedy, gdy uświadomiła sobie, że musi spłacać kredyt i płacić rachunki, a jej zarobki mogą na to nie starczyć. Na szczęście po tygodniu załamania przypomniała sobie, że 3 lata temu był u nich doradca finansowy i kupili u niego ubezpieczenie na życie. Od razu do niego zadzwoniła.

Doradca złożył jej kondolencję i umówił się na spotkanie, aby załatwić wszystkie formalności. Okazało się, że mąż był ubezpieczony na 300 tys zł. Pieniądze szybko zostały wypłacone. Pozwoliło to jej na spłacenie kredytu hipotecznego i dało czas na zmianę domu na mniejsze mieszkanie.

Kilka lat wcześniej nie była przekonana do ubezpieczenia, które kupował jej mąż. Lecz 3 dni po wypłacie świadczenia sama postanowiła je zakupić.

Ta historia wprost opisuje działanie ubezpieczenia na życie. Dzięki niemu w niespodziewanych, dramatycznych sytuacjach rodzina ubezpieczonego zyskuje bezpieczeństwo finansowe.

 

 

Co daje ubezpieczenie na życie

 

Ten produkt jest banalnie prosty. Kiedy ubezpieczony umiera, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rodzinie ustaloną wcześniej kwotę. Często jest to zabezpieczenie finansowych zobowiązań rodziny takich jak kredyt hipoteczny. Zapewniają one pewnego rodzaju bezpieczeństwo w chwili, kiedy jest ono najbardziej potrzebne. Ubezpieczony wie, że zapewnił wsparcie dla swoich najbliższych w momencie, kiedy jego już zabraknie.

Jeżeli zastanawiasz się czy warto kupić ubezpieczenie na życie, to oznacza, że jesteś w elicie odpowiedzialnych Polaków. Bowiem ze statystyk wynika, że tylko 1/10 Polaków posiada indywidualne ubezpieczenie na życie.

Mało rodzin lubi rozmawiać o swoich finansach. Te, które już rozmawiają na ten temat często zapominają o kwestii zabezpieczenia swojego dobytku. Zwróć uwagę na to, że nawet jeśli zdobędziesz już majątek, a nie zabezpieczysz odpowiednio swojej rodziny np.na wypadek swojej śmierci, rodzina może go stracić, aby utrzymać standard życia na wystarczającym poziomie bez zaciągania kredytów.  W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które nie posiadają własnego domu i oszczędności. Często śmierć głowy rodziny powoduje trudności ze spłatą kredytu hipotecznego, co może pociągnąć za sobą poważne konsekwencję.

 

 

Rodzaje ubezpieczeń

 

Jest kilka głównych rodzajów ubezpieczeń. Najbardziej popularne są rozwiązania proponowane w miejscu pracy. Najczęściej jednak ten rodzaj nie jest wystarczający. Występuje w nim dużo wykluczeń, a poza tym zakres ochrony nie jest dopasowany do ubezpieczonego.  Co krok można spotkać firmę, która zatrudnia głównie osoby po 40. roku życia płacące składkę za narodziny dziecka lub śmierć rodziców. Dzieje się tak, bo kiedyś wybrana oferta często zostaje odnawiana przez lata bez żadnych zmian.

Drugim rodzajem są ochronne polisy indywidualne. Ten typ jest bardziej dopasowany do potrzeb klienta. Zazwyczaj na jednym lub kilku spotkaniach doradca omawia z zainteresowaną osobą jej sytuację finansową oraz realne potrzeby. W ten sposób może dobrać do nich odpowiednie rozwiązanie i wielkość sum ubezpieczenia.

Wiele osób korzysta też z polis ochronnych połączonych z oszczędzaniem. Te rozwiązania zawierane są na co najmniej 10 lat. Składka wpłacana na rachunek ubezpieczenia jest w różnych proporcjach dzielona na ochronę i fundusze inwestycyjne. W zależności od firmy, fundusze różnią się między sobą. Jedne firmy inwestują w akcje, a inne np. w mieszkania. Od rodzaju funduszy zależy możliwy zysk i ryzyko z nim związane.

 

 

Kto powinien kupić ubezpieczenie

 

Wiele osób zastanawia się czy warto kupić ubezpieczenie na życie. Odpowiedź na to pytanie jest jedna i brzmi ”To zależy”. W zależności od tego w jakiej sytuacji życiowej się znajdujesz potrzebujesz innej ochrony. Osobami, które z całą pewnością powinny zabezpieczyć swoją rodzinę, na wypadek swojej śmierci i związanymi z nią konsekwencjami finansowymi są ci, którzy posiadają kredyt, mają dzieci do 18. roku życia lub ich praca jest głównym źródłem dochodu dla rodziny. Takie okoliczności spotykają bardzo dużą część społeczeństwa. Niestety proporcjonalnie mały procent tych osób jest zabezpieczona we właściwy sposób.

W innej sytuacji znajdują się osoby są osoby od których nikt nie jest zależny finansowo. Takimi osobami są np. młodzi single, którzy dopiero myślą o utworzeniu rodziny. U nich potrzeba ubezpieczenia nie jest na tak wysokim poziomie, jak u rodziców małych dzieci. Osoby, które są starsze, nie mają żadnych długów oraz dzieci na utrzymaniu zazwyczaj również nie mają potrzeby ubezpieczania swojego życia.

Mimo powszechnej opinii, że przedsiębiorcy i osoby, które dużo zarabiają są wystarczająco zabezpieczone dzięki swoim dochodom, często jest wręcz przeciwnie. Ich majątek składa się zazwyczaj z mieszkań lub innych inwestycji. W momencie ich śmierci rodzina, aby utrzymać życie na podobnym poziomie jak dotychczas pozbywa się części majątku. Przecież nie po nabywa się aktywa, żeby w razie kłopotów je ulotnić. Dlatego osoby te często potrzebują jeszcze większego zabezpieczenia polisą ochronną.

 

 

Na co zwracać uwagę - OWU i doradca

 

 

Jeśli jesteś już pewien, że warto kupić ubezpieczenie na życie, zastanów się teraz jak je wybrać. Na rynku jest wiele osób proponujących indywidualne rozwiązanie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia - OWU. Jest to dokument, w którym znajdziesz wszystkie zakresy ochrony, a co ważniejsze wykluczenia związane z wypłatą świadczenia.

Drugą ważną sprawą jest osoba, z którą się kontaktujesz. Ważne, aby pośrednik był głównie Twoim doradcą. Jeśli jego celem jest przede wszystkim zaspokojenie Twoich potrzeb i zabezpieczenie Twojej rodziny, to możesz mu zaufać.  W przypadku, kiedy jego głównym celem jest sprzedaż, nie słucha on Ciebie i nie zadaje pytań, aby bardziej zbadać Twoją sytuację.. nie skreślaj go, ale baczniej przyjrzyj się OWU. Być może jest on na początku swojej kariery w tym zawodzie. Nie oznacza to jednak, że chce Ci “wcisnąć” coś niedopasowanego do Ciebie. Po prostu bądź wtedy bardziej uważny.Podziel się:
Obserwuj Wiktoria Więcek:

Lubię dzielić się moją wiedzą ze świata finansów i poznawać nowe, fascynujące zagadnienia. Codziennie staram dowiedzieć się czegoś nowego, aby tę wiedzę wykorzystać, a później przekazać dalej.

Zostaw opinię