fbpx

Co to jest OC komunikacyjne

z 1 komentarz

Co to jest ubezpieczenie OC 

 

Każdy kierowca wie, że musi zapłacić ubezpieczenie OC. Jednak nie wszyscy są świadomi co ono daje i dlaczego jest tak ważne. Najprościej rzecz ujmując jest to Twoje zabezpieczenie na czas, w którym spowodujesz kolizję i uszkodzisz inny samochód lub osoby trzecie. W tej sytuacji ubezpieczenie OC pokryje koszty naprawy i odszkodowania dla rannych. Nie musisz wykładać pieniędzy z kieszeni. Takie zabezpieczenie musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego - nie tylko samochodu. Wynika to z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. 

Ubezpieczenie OC jest wydawane na 12 miesięcy. Na szczęście jeśli przypomnisz sobie kilka dni po zakończeniu poprzedniej polisy o ubezpieczeniu auta, nie musisz się martwić. Jest ono automatycznie przedłużane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadasz polisę. Musisz wtedy szybko zgłosić się do swojego agenta. Wyjątkiem jest kupno samochodu, ale o tym później. Jeśli interesuje Cię co się stanie w momencie, kiedy spowodujesz wypadek bez ważnego OC, czytaj dalej. 

 

Kto musi posiadać ubezpieczenie OC

 

Każdy pojazd mechaniczny, taki jak samochód, motor, ciągnik itd. musi mieć własną polisę ubezpieczeniową. Oznacza to, że jeśli posiadasz 2 samochody i skuter - musisz wykupić 3 odrębne polisy.  Ważne jest to, że nawet jeśli nie użytkujesz któregoś z pojazdów, np. skutera - on i tak powinien być ubezpieczony. 

Chcesz mieć pewność, że prawidłowo załatwiasz formaloości związane z obowiązkowym ubezpieczeniem? Zapamiętaj te zasady:

 • Ubezpieczenie OC nie może być przerwane, musi mieć ciągłość. To dlatego umowy z reguły są automatycznie przedłużane.
 • Przy zakupie nowego auta, ubezpieczenie OC wykup najpóźniej w dniu jego rejestracji. 
 • Każdy pojazd musi mieć wykupioną ochronę, jest to obowiązek ustawowy.
 • Kary za brak ważnego ubezpieczenia i konsekwencje po wypadku są o wiele bardziej dotkliwe dla portfela niż wykup polisy.

 

Dlaczego jest to obowiązek ustawowy

 

Większość osób choć raz w życiu miała styczność z kolizją lub zna kogoś, kto brał udział w wypadku drogowym.  Pomyśl.. Każdego dnia jeździsz sobie spokojnie ulicami miast. Aż pewnego feralnego dnia, jakiś facet wyjeżdża z podporządkowanej prosto w Ciebie. Nie jesteś w stanie już nic zrobić i facet uderza w bok Twojego auta. Niby nic się nie stało, ale auto musi jechać do blacharza, a to nie jest tania usługa. Jak myślisz, miał być duże szanse, że ktokolwiek by w Ciebie uderzył zwróciłby CI koszty związane z naprawą auta ?

Już wiesz do czego dążę? Gdyby sprawdza kolizji nie posiadał ważnego ubezpieczenia, musiałby wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni - mówi o tym Kodeks Cywilny. Co ważniejsze nie chodzi tutaj tylko o uszkodzenia przedmiotu, ale też ludzi i wiążącym się z tym leczeniem poszkodowanego. 

Z tego powodu każdy powinien traktować polisę jako sprzymierzeńca, a nie jak dodatkowy podatek. Chroni ona interesy wszystkich stron wypadku.

 

Kara za brak ważnego OC

 

Skoro wiesz już co to jest OC i do czego służy, czas abyś dowiedział się co grozi Ci za jego brak. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu i długości okresu, w którym kierowca nie ma ubezpieczenia. Każdego roku ta opłata zmienia się wraz ze zmianą minimalnych wynagrodzeń w naszym kraju. 

kary-za-brak-oc-2019

źródło - https://cuk.pl/porady/czym-jest-ubezpieczenie-oc 

 

Oprócz tego należy pamiętać o kosztach naprawy mienia i zdrowia osoby, która może być poszkodowana podczas wypadku, który spowoduje kierowca. Suma wszystkich zadośćuczynień może przygnieść osobę, która nie wykupiła OC.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia

 

Większość osób szuka po prostu najtańszego ubezpieczenia. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi i wiemy, że  ceny w różnych Towarzystwach mogą się od siebie diametralnie różnić. Cena ubezpieczenia OC pojazdu zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest historia właściciela pojazdu. Chodzi tutaj o jego wiek, czas jaki posiada prawo jazdy, jak długo opłaca składki, czy miał wypadek, czy posiada już jakieś zniżki itd. Ważnym parametrem jest też miejscowości w jakiej mieszkasz, im wyższe statystyki wypadków w danym mieście lub wiosce tym większe opłaty. Ostatnią kategorią jest oczywiście twój samochód. Jaka to marka i model, który rocznik, ile ma przejechane km i jaką ma pojemność silnika. 

 

Różnice w wysokości składki u poszczególnych ubezpieczycieli wynikają z tego, że często ustawiają one swoją ofertę pod konkretny rodzaj klienta. Przykładowo MTU stawia na kierowców powyżej 30 roku życia. Dlatego 20-latek będzie miał tam zazwyczaj wysokie opłaty. 

 

Jednak warto zauważyć, że większość towarzystw celuje w bezwypadkowych kierowców, z dużym stażem posiadania prawa jazdy.

Jeśli chcesz zobaczyć jak zmieniały się ceny w przeciągu kilku lat wejdź tutaj 

 

Kiedy TU nie wypłaci ubezpieczenia

 

Istnieją takie okoliczności, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania lub po wypłacie pieniędzy poszkodowanemu będzie domagał się zwrotu tych środków od sprawcy wypadku. Należą do nich : 

 • Brak uprawnień do kierowania określonym pojazdem ( chyba, że chodziło o ratowanie życia lub mienia) 
 • Spowodowanie szkody pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających
 • Ucieczka z miejsca zdarzenia
 • Umyślne wyrządzenie szkody przez posiadacza OC lub bliską mu osobę ( często w celu wyłudzenia odszkodowania) 
 • Wypadek, który doprowadził do szkody środowiskowej ( chodzi tutaj m.in. o przewrócenie cysterny z paliwem) 
 • Kolizja poza granicami Unii Europejskiej bez tzw. Zielonej Karty ( o tym niżej )

 

Na większość tych zdarzeń kierujący pojazdem ma wyraźny wpływ i może ich uniknąć. Tak zresztą pierwsze punkty są zakazane polskim prawem. Ważne jest, aby pamiętać o zakupie Zielonej Karty podczas wyjazdu poza granicę Unii Europejskiej. Pomoże to w uniknięciu niemiłych konsekwencji ewentualnej kolizji.

 

Gdzie obowiązuje OC komunikacyjne wykupione w Polsce 

 

Dla wielu jest to zaskoczenie, że ubezpieczenie komunikacyjne nie obowiązuje na całym świecie. W zależności w jakim kraju wykupisz swoje ubezpieczenie ma ono inny zakres terytorialny. W Polsce oprócz państw członkowskich Unii Europejskiej są to pozostałe kraje Europy, które podpisały Jednolite Porozumienie między biurami narodowymi. Jest to organizacja zakładów ubezpieczeniowych na terenie określonego kraju. 

 

Konkretnie :
Kupując ubezpieczenie w Polsce możesz bez obaw o wypłatę świadczenia jeździć w takich krajach jak :

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry oraz Wyspy Owcze.

 

Jeśli wybierasz się do innych krajów powinieneś wykupić dodatkową ochronę, np. Zieloną Kartę. 

 

Jak znaleźć najtańsze OC 

 

Nikt nie chce przepłacać. Właśnie dlatego warto znaleźć zaufanego doradcę ubezpieczeniowego. Ważne, aby posiadał on (lub pracował w ) multiagencję. Dzięki możliwości porównania Twojej indywidualnej sytuacji w wewnętrznej porównywarce szybko powie Ci w jakiej firmy opłaty będą najmniejsze. Pamiętaj żeby zawsze zapytać się o zniżki, które Ci przysługują np. jeśli masz małe dziecko. 

 

W mojej multiagencji od września 2020 będę posiadać oferty wszystkich czołowych towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują swoje usługi w Polsce. Są to m.in. PZU, Link4, Generali i wiele innych. 

 

Jeśli nie masz możliwości fizycznego dotarcia do mnie wystarczy, że zadzwonisz lub napiszesz wiadomość. Po otrzymaniu od Ciebie potrzebnych mi informacji przygotuje dla Ciebie ofertę tak szybko jak to możliwe.  

 

Jak zmienić Towarzystwo Ubezpieczeniowe

 

Każdego roku warto na nowo porównać aktualne oferty firm ubezpieczeniowych. Może okazać się, że propozycja innej firmy ubezpieczeniowej jest bardziej korzystna. W takiej sytuacji przed przystąpieniem do nowego ubezpieczeniowego należy najpierw wypowiedzieć umowę w poprzedniej firmie. Co ważne musisz zrobić to co najmniej jeden dzień przed końcem okresu ochrony.

 

Jeśli tego nie zrobisz poprzednia umowa zostanie automatycznie przedłużona. Najlepszym sposobem na wypowiedzenie umowy jest zgłoszenie się do swojego agenta, który załatwi wszystkie formalności. Przygotuje polisę na korzystniejszej ofercie i wypowie umowę w poprzedniej firmie. 

 

Sprzedaż / kupno auta a ubezpieczenie OC

 

W przypadku kupna używanego auta ubezpieczenie OC, które wykupił poprzedni właściciel, obowiązuje do końca trwania umowy. Obowiązkiem poprzedniego właściciela pojazdu jest przekazanie Ci wraz z autem polisy ubezpieczenia. Powinieneś sprawdzić czy dokument jest aktualny. Od tego momentu możesz jeździć na ubezpieczeniu wykupionym przez poprzednika. Musisz wtedy pamiętać o ewentualnym opłaceniu następnych rat i kupnie ochrony na następny okres. 

 

Istotne jest abyś zgłosił się do swojego agenta ubezpieczeniowego, który pomoże Ci z naniesieniem Twoich danych, jako nowego właściciela, na polisie. Taka polisa nie przedłuża się automatycznie. Dlatego sam musisz pamiętać o wykupieniu następnego ubezpieczenia. Choć jestem przekonana, że profesjonalny agent przypomni Ci o tym obowiązku.

 

Oczywiście  jeśli chcesz, możesz od razu wykupić inne ubezpieczenie. Musisz wtedy wypowiedzieć umowę starej polisy i w tym samym dniu zawrzeć nową. 

 

Sprzedając auto masz obowiązek w ciągu 14 dni powiadomić zakład ubezpieczeń o nowym właścicielu auta. Najlepszym wyjściem jest zabranie ze sobą umowy kupna sprzedaży. Z niej agent będzie mógł odczytać interesujące go dane. Są to m.in. Imię i nazwisko, PESEL, adres nowego właściciela itp.  

 

Zniżki składki OC

 

Przed zdecydowaniem się na konkretną propozycję ubezpieczenia warto zapytać agenta o zniżki, jakie możesz uzyskać. Podstawową zniżką jest ta za bezkolizyjną jazdę. Otrzymujesz ją za ilość lat bez wypadku. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne stawki i rodzaje proponowanych zniżek. Najczęściej spotykane są zniżki otrzymywane za wiek kierowcy, posiadanie dzieci lub w przypadku kupna kilku rodzajów ubezpieczeń. 

 

W zależności od wybranego ubezpieczyciela, niektórzy uznają przechodzenie zniżek np. z motoru na samochód, inni natomiast nie akceptują takich zabiegów.

 

Prosty sposób na zwiększenie zniżek

 

Jesteś młodym kierowcą i nie masz jeszcze zniżek?  Jest sposób na to, abyś mimo tego mógł z nich korzystać. Wystarczy, że jeden ze współwłaścicieli pojazdu będzie posiadał już swój zakres zniżek. W ten sposób można skutecznie obniżyć koszt ubezpieczenia. Należy pamiętać, że współwłaściciela należy dopisać już na etapie umowy kupna-sprzedaży. Musi on być wpisany do dowodu rejestracyjnego.

 

Co w przypadku spowodowania stłuczki ? 

 

Kiedy spowodujesz wypadek Twoje zniżki zostaną zmniejszone. Jeśli ich jeszcze nie posiadasz, towarzystwo ubezpieczeniowe dada zwyżki do Twoich składek. Ubezpieczele zazwyczaj ucinają 10-20% zniżek za każdą szkodę. Długość jazdy bezkolizyjnej lub lojalność wobec jednego zakładu ubezpieczeń nie ma tutaj znaczenia. 

 

Warto zatem pomyśleć o dokupieniu do podstawowego ubezpieczenia OC dodatkową umowę ochrony zniżek. 

 

Kiedy utracisz zniżki do ubezpieczenia

 

Największy wpływ na utratę zniżek ma przerwa w ciągłości ubezpieczenia. Jednak to zależy głównie od firmy ubezpieczeniowej.  

 

Co zrobić podczas stłuczki

 

Na początek warto rozpoznać czy masz do czynienia ze stłuczką czy wypadkiem. Stłuczka ma miejsce, kiedy poszkodowane są tylko przedmioty. W tym przypadku, jeśli ustalisz z drugim kierowcą kto jest winny, nie musisz wzywać policji. W sytuacji, w której ranne są jakiekolwiek osoby należy natychmiast wezwać policję i karetkę. Służby wykonają odpowiednie oględziny i zdecydują, który kierowca jest winny zdarzenia.

 

Zajmijmy się jednak pierwszą kolizją. Jeśli została ona wyjaśniona bez udziału policji należy spisać odpowiednie oświadczenie. Warto posiadać taki dokument w swoim samochodzie.

 

Co powinno się znaleźć w oświadczeniu :

 

 • Czas i miejsce zdarzenia
 • Imiona i Nazwiska kierowców biorących udział w zdarzeniu, ze wskazaniem sprawcy
 • Pełne adresy zamieszkania
 • Dane pojazdów - najważniejsze aby podać nr. rejestracyjny. Oprócz tego dane z polis OC - numer i seria OC, nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego
 • Nr. PESEL i tel. kontaktowy do obu kierowców
 • Opis zdarzenia oraz zakres szkód
 • Podpisy kierowców

 

Podziel się:
Obserwuj Wiktoria Więcek:

Lubię dzielić się moją wiedzą ze świata finansów i poznawać nowe, fascynujące zagadnienia. Codziennie staram dowiedzieć się czegoś nowego, aby tę wiedzę wykorzystać, a później przekazać dalej.

One Response

 1. […] pamiętać, że ta zasada nie dotyczy mniejszych samochodów ciężarowych i osobowych. A kary za brak polisy OC, są o wiele bardziej dotkliwe niż opłacenie […]

Zostaw opinię