fbpx

To ożywiło mój portfel ! Czyli co to jest budżet domowy

z Brak komentarzy

Podsumowanie : Budżet domowy jest prostym narzędziem, które pomaga w zarządzaniu rodzinnymi finansami. Wystarczy używać odpowiedniego pliku do jego planowania, a następnie konsekwentnie spisywać wydatki. Jednak to zadanie jest trudniejsze niż się wydaje. Zwłaszcza dla początkujących.

 

Zawsze pilnowałam swoich pieniędzy. W momencie kiedy założyliśmy z mężem rodzinę, trzeba było zacząć wspólnie zarządzać naszymi finansami. Po roku czasu nadal, momentami jest to problematyczne. Dzięki Bogu ! - z pomocą przychodzi budżet domowy. Jest to “mityczne” narzędzie, z którego powinna korzystać każda osoba, poważnie myśląca o swoich pieniądzach.

 

 

Czym jest budżet domowy

 

Mówiąc najprostszym językiem jest to zaplanowanie na co wydasz zarobione przez Ciebie pieniądze. W teorii nie brzmi to na bardzo skomplikowane. Przecież każdy ma swoje stałe wydatki, wie na co przeznacza wypłatę - na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Jeżeli jednak uważniej przyjrzysz się swoim wydatkom jest bardzo prawdopodobne, że będziesz zaskoczony. Dopiero w momencie, kiedy zaczniesz dokładnie spisywać każdą wydaną złotówkę zauważysz, że często Twoje pieniądze rozchodzą się na rzeczy, które są zbędne. Nie chodzi tutaj o to, żeby popaść w skrajność i niczego sobie nie kupować. Należy dokonywać świadomych decyzji, których nie będziesz żałować.

 

 

“To nie dla mnie”

 

Wśród moich znajomych znam tylko jedną parę, oprócz nas, która prowadzi konsekwentnie swój budżet. Mimo, że ma on bardzo pozytywny wpływ na nasz wewnętrzny spokój ducha, niewiele osób go prowadzi. Dlaczego? Ponieważ uważają, że się do tego nie nadają. W rzeczywistości każdy z powodzeniem może zliczać swoje przychody i wydatki. Najważniejszym punktem w tym zadaniu jest konsekwencja i wytrwałość.
Nawet ja mimo, że bardzo uważnie przyglądam się swojemu portfelowi potrafię zaniedbać zapiski. W przeciągu 2 miesięcy, kiedy nagromadziło nam się bardzo dużo ważnych wydarzeń, między innymi urodzenie dziecka, przeprowadzka i początek budowy własnego domu, wcale nie prowadziliśmy budżetu. Nie znaczy to jednak, że do niego nie powrócimy. W tym momencie sytuacja zaczyna się uspokajać i jest to czas, w którym zaczynamy na nowo zapisywać ruchy na naszych kontach.

Zapamiętaj! Niezależnie od początkowych potknięć nie poddawaj się ! Osoby, które są bardzo uporządkowane mogą poradzić sobie w ciągu kilku miesięcy, inni potrzebują roku lub nawet 2 lat, aby nauczyć się dobrze zarządzać i prowadzić swój budżet.

 

 

Po co go prowadzić

 

Celem budżetu domowego jest przede wszystkim odpowiedzialne zarządzanie swoim majątkiem. Nie wystarczy spisywać przychodów i rozchodów. Dążeniem prowadzenia notatek jest ułożenie konkretnego planu działania. W następnych artykułach dokładnie poruszę ten temat. Dzisiaj pragnę tylko zaznaczyć od czego warto rozpocząć swoją przygodę z odpowiedzialnym przebiegiem gotówki w Twoim życiu.

 

A więc jakie są zalety prowadzenia budżetu domowego ?

 

Dzięki niemu dowiesz się jakie rzeczywiście są Twoje całościowe przychody. To niesamowite, jak wiele osób nie jest tego świadomych.

Rozpoznasz gdzie znajduje się dziura, przez którą przelatują zarobione przez Ciebie pieniądze. Jest to bardzo ważne, tym bardziej, że na zdobycie tych kwot często musimy poświęcić wiele czasu.

Zlokalizujesz niepotrzebne wydatki, po których usunięciu będziesz mógł gromadzić oszczędności.

Poprzez zmniejszenie udziału zbędnych wydatków, możesz zaplanować swoje przyszłe większe wydatki, takie jak na przykład kupienie nowego auta czy wakacje.

W odpowiedni sposób możesz zareagować na strukturę swoich wydatków

Zobaczysz na co przeznaczasz największą, a na co najmniejszą część swoich dochodów.

 

 

Czy to jest trudne

 

Znając już podstawowe korzyści sporządzania notatek zastanówmy się do jakiej kategorii trudności możemy zaliczyć to zadanie. Na początku nawet spisywanie wydatków może okazać się nie lada wyzwaniem. Jeżeli część zakupów robisz za pomocą gotówki, a inną część za pomocą karty bankowej, często zapomnisz o zapisywaniu tego pierwszego typu wydatków. Dlatego ogromnym ułatwieniem okazuje się wykonywanie płatności tylko kartą. Najważniejsza w tym procesie jest systematyka i wytrwałość. Z pewnością w pierwszych kilku miesiącach nic nie będzie Ci się zgadzało. Noo... chyba, że jesteś wyjątkowo skrupulatny. W zależności od sytuacji wynik końcowego zestawienia może się odchylać w jedną lub drugą stronę. Na początku naszej przygody z budżetem rodzinnym kilka miesięcy z rzędu spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy na koniec miesiąca w portfelu znajdowało się więcej pieniędzy niż miałoby to miejsce według naszych zapisków. Oczywiście cieszyliśmy się z tego wyniku. Nie zmienia to jednak faktu, że gdzieś popełnialiśmy błąd.

 

 

Konkretne wskazówki jak prowadzić budżet domowy

 

Dużym ułatwieniem jest sporządzenie odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego. Ja korzystam z pliku, który przygotował dla swoich czytelników Michał Szafrański, autor bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. Jest on aktualizowany co roku. Znajdziecie go tutaj. Oprócz samego arkusza znajdziecie tam instrukcję do jego obsługi. Jeżeli nigdy wcześniej nie prowadziłeś budżetu domowego przez pierwsze 2-3 miesiące możesz po prostu spisywać wydatki i przychody. Po tym czasie powinieneś zacząć planowanie przyszłych rozchodów z miesięcznym wyprzedzeniem.

Zacznij od zapisania podstawowych kosztów związanych np. z utrzymaniem mieszkania i opłat za rachunki. Później skup się na zaplanowaniu wielkości puli pieniędzy np. na jedzenie, paliwo, podstawowe zakupy, które zauważyłeś w swoich zapiskach z poprzednich miesięcy. Dopiero po tym zacznij myśleć o wydatkach nieregularnych ( i często nie przymusowych), takich jak wyjazd na narty czy zakupienie nowego zegarka.

Pamiętaj ! Jeżeli zabraknie Ci pieniędzy do rozpisania na kartce, to w rzeczywistości też nie będziesz miał ich więcej. W tym przypadku pomyśl jakie zakupy możesz odpuścić.

 

“Nie chce mi się”

 

No tak! W rzeczywistości to jest najczęstsza przyczyna braku budżetu w poszczególnych domostwach. Jednak wierzę, że jeśli przeczytałeś ten artykuł do końca, Ty nie należysz to tej grupy osób. W następnych wpisach pokażę Ci z jakich narzędzi możesz korzystać i udostępnię Ci kilka przydatnych trików, które z pewnością pomogą Ci od samego początku Twojej przygody.

Powodzenia !Podziel się:
Obserwuj Wiktoria Więcek:

Lubię dzielić się moją wiedzą ze świata finansów i poznawać nowe, fascynujące zagadnienia. Codziennie staram dowiedzieć się czegoś nowego, aby tę wiedzę wykorzystać, a później przekazać dalej.

Zostaw opinię