fbpx

14 sposobów – jak zmniejszyć opłaty za OC

z Brak komentarzy

Podsumowanie: Zastanawiasz się jak zmniejszyć opłaty za OC? Ten artykuł przybliży Cię do celu. Znajdziesz tutaj 14 konkretnych kroków do tego, żeby zmniejszyć koszty zakupu polisy pojazdu.

 

Krok 1. Auto z mniejszym silnikiem

Jeśli jesteś młodym kierowcą, który dopiero zdał prawo jazdy, zastanów się nad tym czy Twoje pierwsze auto koniecznie musi być z wyższej półki. W tym momencie nie masz jeszcze żadnych zniżek. Dlatego powinieneś wziąć pod uwagę koszty ubezpieczenia już w momencie szukania pierwszego auta. Im samochód ma mniejszy silnik, tym generuje mniejsze opłaty za polisę. Na jej wysokość ma też wpływ marka. Więcej o tym aspekcie ubezpieczeń napiszę w następnych artykułach. Teraz chcę tylko zwrócić na to Twoją uwagę. Jeszcze będziesz miał okazję posiadać super autko, na początku wybierz takie, które będziesz mógł utrzymać za własne pieniądze.

Krok 2. Postaraj się o współwłaściciela

Jest wiele kierowców, którzy nie posiadają żadnej historii ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji cena ich OC komunikacyjnego może być przerażająco wysoka. Warto poprosić rodziców, współmałżonka lub rodzeństwo z dłuższym stażem prawa jazdy o to, aby w umowie kupna-sprzedaży wpisać ich jako współwłaściciela auta. Składka za polisę jest obliczana na podstawie współwłaściciela, który ma dłuższą historię bezszkodowej jazdy. Ty natomiast w tym czasie wypracujesz własne zniżki.

Krok 3. Ubezpieczenie w salonie samochodowym

Kupujesz nowe auto z salonu? Sprzedawca, który będzie z Tobą rozmawiał zapewne zaproponuje Ci przy tej okazji pakiet ubezpieczeń. Takie rozwiązanie jest zazwyczaj bardzo korzystne jakościowo i cenowo. Skorzystaj z niego. 

Nie zapomnij się zapytać czy warunki, jakie Ci proponuje będzie można kontynuować w następnym roku.

Krok 4. Sprzedajesz auto - poproś o wypowiedzenie OC

Często zdarza się, że krótko po wykupieniu polisy ubezpieczeniowej na kolejny rok ochrony właściciel auta postanawia go sprzedać. W takim przypadku, warto wprost porozmawiać z kupującym. Większość nabywców zgadza się na wypowiedzenie OC, zwłaszcza jeśli do końca polisy pozostało więcej niż pół roku. Wtedy istnieje możliwość odzyskania części poniesionej opłaty za OC.

W sytuacji, kiedy nowy właściciel nie wypowie OC, nie będziesz mógł starać się o zwrot z umowy podstawowej. Dostaniesz jedynie zwrot za ubezpieczenia dobrowolne – NNW, Assistance, AC, szyby itp.

Jeśli planujesz już teraz sprzedaż auta, a Twoje ubezpieczenie niedługo się skończy pomyśl o rozłożeniu płatności na raty, 2 lub 4. Wtedy nie będziesz się bał, że zapłacone pieniądze przepadną. 

Krok 5. Kupujesz auto - korzystaj z OC poprzedniego właściciela

Z drugiej strony jeśli kupujesz auto masz prawo do korzystania z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela. Dotyczy to umowy podstawowej OC. Zazwyczaj jeśli do końca polisy zostało poniżej pół roku poprzedni właściciel odpuszcza prośbę o wypowiedzenie przez Ciebie OC.

Pamiętaj jednak, żeby zapytać się go, a najlepiej sprawdzić u agenta, czy wszystkie raty zostały opłacone. 

Krok 6. Porównaj oferty ubezpieczeniowe

To jest podstawa. Jeśli szukasz ubezpieczenia i chcesz szybko porównać oferty różnych towarzystw zgłoś się do multiagenta. W zależności od jego zaawansowania może pokazać Ci oferty od kilku do kilkudziesięciu TU. Jest to podstawowy krok do zmniejszenia opłaty za OC każdego kierowcy.

Krok 7. Staraj się o zniżki

Zawsze przed ostateczną decyzją o zakupie zapytaj czy nie przysługują Ci jakieś zniżki. Najpopularniejszą jest ta za bezszkodową jazdę. Za każdy kolejny rok bezszkodowej jazdy twoja zniżka na OC wzrasta od 5 do 10%. Co ważne - każda szkoda z Twojej winy odejmuje od zniżki od 5 do 15%. Maksymalna ulga to 60 % i przysługuje po 6 latach bezszkodowej jazdy. Od tych reguł jest jednak sporo wyjątków. Wysokość dodawanych i odejmowanych zniżek jest zależna od polityki określonego Towarzystwa Ubezpieczeniowego.

Krok 8. Ubezpiecz się w małym mieście

Ubezpieczyciele są ciekawi gdzie będziesz użytkował auto. W mniejszych miastach jest statystycznie mniej wypadków. To oznacza, że składka dla takiego samego pojazdu w mniejszej miejscowości jest niższa niż ta wydana na kierowcę jeżdżącego po dużej metropolii. Jeśli masz osobne miejsce zamieszkania i zameldowania podczas ustalania oferty OC warto podać mniejszą miejscowość.

Krok 9. Kupuj w pakiecie

Kupując samo ubezpieczenie OC, bez żadnych umów dodatkowych chronimy finansowo głównie ewentualnie poszkodowaną przez nas osobę. Warto pomyśleć też o sobie. Dlatego wiele osób oprócz standardowego OC decyduje się na zakup np. NNW, ochrony szyb czy AC. Podczas połączenia umowy podstawowej z dodatkowymi często automatycznie naliczają się do takich umów zniżki, które realnie wpływają na korzyść zakupu.

Krok 10. Połącz różne rodzaje ubezpieczeń

Jeśli oprócz ubezpieczenia samochodu planujesz też ubezpieczenie mieszkania, warto zapytać o warianty umów w tym samym Towarzystwie. Często kupując więcej niż jedno ubezpieczenie w danej firmie, proponowane są dodatkowe zniżki lub promocje. Opłaty za OC w połączeniu z kosztami ubezpieczenia domu w większości przypadków są mniejsze niż w momencie kupowania tych ubezpieczeń osobno.

Krok 11. Zapytaj o zniżki extra - zawód, grupa społeczna 

Jesteś nauczycielem, pracownikiem służb mundurowych, pracujesz dla Ministerstwa Obrony Narodowej, jesteś emerytem? W niektórych firmach możesz liczyć na zniżki extra. Jeśli nie jesteś żadnym z nich nie trać nadziei. To nie wszystkie zawody z taką możliwością. Istnieją grupy zawodowe i społeczne, które mogą korzystać z specjalnych zniżek. Dokumenty potwierdzające przynależność do określonej grupy uprzywilejowanej musisz dostarczyć do agenta, który przekaże je dalej.

Krok 12. Możliwość zniżek dla zawodowych kierowców

Jeśli jesteś zawodowym kierowcą, ale nie miałeś jeszcze ubezpieczenia na swój pojazd, możesz szybko uzyskać zniżki. Niektóre firmy uwzględniają zniżki za bezszkodowość poprzez zaświadczenie od pracodawcy. Musi ono zawierać informację o tym, którym konkretnym samochodem służbowym jeździłeś i że nie miałeś nim żadnych stłuczek. Do tego trzeba dołączyć zaświadczenie od ubezpieczyciela o przebiegu polisy tego auta. Są to 2 dokumenty, które możesz uzyskać stosunkowo łatwo i szybko. Dzięki nim Twoje zniżki wzrastają, a opłaty za OC maleją.

Krok 13. Jeśli nie używasz samochodu ciężarowego czasowo go wyrejestruj

Samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony, można czasowo wyrejestrować w wydziale komunikacji, jeśli nie są użytkowane. Wtedy za OC zapłacisz tylko 5% składki rocznej. To duża oszczędność.

Należy pamiętać, że ta zasada nie dotyczy mniejszych samochodów ciężarowych i osobowych. A kary za brak polisy OC, są o wiele bardziej dotkliwe niż opłacenie składki. 

Wyjątkiem jest samochód zabytkowy z wydaną opinią rzeczoznawcy o “szczególnym znaczeniu dla udokumentowania historii motoryzacji”. Jeśli nim nie jeździsz nie musisz wykupować dla niego OC. 

Krok 14. Rozważ różne warianty zapłaty

W LINK4 istnieje możliwość zapłaty punktami PAYBACK (do równowartości 760 zł). Pozwala to mocno obniżyć koszty ubezpieczenia. W wielu Towarzystwach płacąc kartą debetową można uzyskać kilka procent zniżki. 

Nie polecam jednak płatności ratalnych. Zazwyczaj wiąże się to z podwyższoną składką całościową. Niestety często klienci nie są wstanie zapłacić od razu całej kwoty, dlatego muszą skorzystać z takiego rozwiązania.

Podziel się:
Obserwuj Wiktoria Więcek:

Lubię dzielić się moją wiedzą ze świata finansów i poznawać nowe, fascynujące zagadnienia. Codziennie staram dowiedzieć się czegoś nowego, aby tę wiedzę wykorzystać, a później przekazać dalej.

Zostaw opinię